Klasika – Milionář z chatrče

Dnes jsme si pro vás tady připravili opravdu libový film, který už sice cca za měsíc obráží plátna českých kin. Tento snímek totiž dostal jedno z nejlepších hodnocení poslední doby a o jeho kvalitách svědčí už jen to, že byl nominován i na Oscara. Slumdog Millionaire, do češtiny poněkud zajímavě přeložený jako Milionář z chatrče má na kontě celkem skvělých 10 nominací na Oskara, a hodnocení na IMBD dosahuje magických 8.7 z 10. Na české obdobě ČSFD má pak dokonce ještě o krapek více.

EFL2941e9_SD0131   

To už jsou celkem slušné předpoklady ke kvalitnímu filmu. Přitom stojí za obdiv, že Slumdog Millionaire byl natočen s poměrně malým rozpočtem a absolutně bez jakýchkoliv známých herců či filmových celebrit. Legendární britský režisér Danny Boyle (Trainspotting, 28 dní poté) v tomto snímku kombinuje prvky britské filmové školy s tradičními americkými klišé a exotickým indickým nádechem. A spolu se skvělým příběhem mu to funguje doslova na jedničku, přestože stopáž filmu je poměrně delší, než jsem na běžné popcorn – multikinové filmy zvyklý.

Celý příběh je pak inspirovaný skutečnou událostí, což mu dává i náležitou jiskru. Je o mladém indickém chlapci ze slumu, který se shodou neuvěřitelných náhod dostává do televizního pořadu „Chcete být milionářem“. Děj se odehrává v mnoha rovinách a často přeskakuje v čase, takže se divák musí poměrně soustředit. Film nabízí různé prvky jako: komedie, drama, romantiky i akčního filmu.

A přitom ve vás zanechá po skončení poměrně hluboký pocit, že jste vyděli něco vyjmečného. Úplný závěr nás sice trošku zklamal přítomností opravdu nehorázných a zažitých klišé, které se k emoční houpačce způsobené dějem samotným příliš nehodí, ale celkově se jedná o povedený filmový kousek, o kterém pravděpodobně ještě hodně uslyšíme. Osobně bych hodnocení viděl na 7 z 10 možných, což se možná brzy potvrdí i v počtu získaných Oscarů. Je totiž téměř jisté, že nějaký tam padne, jedinou otázkou je kolik.

Komentáře jsou uzavřeny.