//-->

Projev prezidenta republiky Václava Klause online ke shlédnutí

Přímo zde na této stránce jsme pro vás připravili online ke shlédnutí poslední projev prezidenta republiky Václava Klause. Můžete si tak pustit nejenom živý přenos tohoto projevu, ale i jeho záznam, který je zde uložen na našem stream serveru. Projev prezidenta republiky v televizi nebývá zrovna moc častou událostí a tak byste si tento zásadní […]

Online ke shlédnutí poslední projev prezidenta České republiky Václava Klause. Unikátní dvacetiminutový projev bude symbolickou tečkou, za 10 let, které strávil Václav Klause na pražském hradě jako prezident republiky.

Už jen nástup Václava Klause na pražský hrad nebyl ničím lehkým. Jestli si ještě aspoň trochu vzpomínáte na rok 2003, tak se konaly celkem tři kola prezidentské volby. A výsledky byly vždy těsné. Mimochodem v prvním kole kandidoval u nastupující prezident Miloš Zeman. Po tom co ho ale nepodpořili ani vlastní poslanci sociální demokracie se rozhodl stáhnout s politiky a vydal se na svojí legendární ústup na Vysočinu. Václav Klaus nakonec v třetím kole i zásluhou hlasů komunistů zvítězil.

A na hradě se následně udržel celých deset let. Druhá prezidentská volba v roce 2008 také nebyla lehká, ale Klaus i tu nakonec dokázal proměnit ve své vítězství nad Janem Švejcarem. I když hned na poprvé mu to tedy také nevyšlo.

Těch 10 let bylo ale důležitých nejenom pro Václava Klause, ale i pro Českou republiky. Vstoupili jsme do Evropské unie a Schengenského prostoru. Navázali nové diplomatické vztahy a celkově se posunula sociální i ekonomická úroveň našich životů.

Václav Klaus je bezesporu velkou osobností naší politické scény. Je jedním z nejviditelnějších lidí polistopadové éry. Jako na každou velkou osobnost i na něj můžeme pohlížet z mnoha úhlů. To co dokázal totiž není černobílé a jak už to v životě bývá, velké společenské otázky mají mnoho důsledků. Nezapomínejme, ale že to byl právě Václav Klaus, který naší zemi postavil opět na nohy a provedl potřebné reformy, které naše hospodářství transformovalo ze socialisticky plánovitého na tržní systém. Byl to Václav Klaus, kdo stál za poklidným rozdělením Československa. A byl to Václav Klaus, který si vyzkoušel prakticky všechny nejdůležitější ústavní funkce v této zemi. A za to mu patří náš dík, už jen třeba tím, že se společně podíváme na jeho poslední prezidentský projev, který jsme tu pro vás připravili pohodlně online ke shlédnutí.