//-->

Film Lidice online ke shlédnutí

Režisér Petr Nikolaev sebral odvahu natočit film, na který si mnoho generací před ním nikdo netroufl. A to tragický historický příběh vesnice Lidice, která byla kompletně zničena v době Heydrichiády. Toto téma dokázal navíc pojmout citlivě a poutavě.

To co se stalo v Lidicích ví asi každý. Přesto události trochu připomeneme. Na začátku léta 1942 spáchali čeští parašutisté Gabčík a Kubiš atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Hledání parašutistů se moc nedařilo a němci zároveň chtěli poslat signál, že takový atentát nenechají bez odezvy. Shodou náhod je některé stopy, které s případem úplně nesouvisely, zavedly do vesnice Lidice blízko Kladna (tedy nedaleko Prahy). 12. června 1942 pak osadu do základů vypálili a zničili veškeré budovy a domy.

Základem příběhu, který se Petr Nikolaev rozhodl ztvárnit je hlavně scénář Zdeňka Mahlera, který za něj dostal v roce 2007 ocenění za nejlepší scénář. Příběh se zaměřuje na osudy obyvatel Lidic skrz mezilidské vztahy, a to zejména lásku, která stojí na začátku celého tragického byť skutečného příběhu. Méně známé totiž je, že jako záminka k vypálení obce stačil pouhý jeden milostný dopis.

Celková čísla jsou opravdu strašlivá. Bylo popraveno 192 naprosto nevinných mužů, 58 žen zemřelo v koncentračních táborech a 88 dětí bylo posláno do plynu. Lidice byla skutečně hned vymazány ze všech map. Obec s 600 let dlouhou historií se proměnila v pustý palouček.

To co se v Lidicích stalo se učí ve školách a každý Čech by to měl vidět. Takže si i tento snímek rozhodně nenechte ujít, protože opravdu stojí za to.